Potrebujete pomoc? Volajte 0800 601 610

Pokuta za nepoužitie zimných pneumatík: predpisy na Slovensku a v zahraničí 

 

Jazda na nesprávnych pneumatikách môže byť, okrem zjavných bezpečnostných dôvodov, vyložene porušením predpisov. V extrémnych prípadoch môžu kontrolné orgány zastaviť vozidlo a vodičovi zakázať ďalšiu jazdu. Pozrime sa, ako to upravujú zákony na Slovensku a v iných krajinách Európy.

 

Žijeme v čase voľného pohybu v krajinách Európskej únie. Možnosť zorganizovania rýchleho lyžiarskeho výletu k našim susedom je lákavá, ale podľa rôznych pravidiel cestnej premávky sa môžete nevedomky vystaviť riziku pokuty.

 

Rozdielne predpisy vyplývajú z klimatických podmienok v danej krajine. Na Slovensku je povinnosť používania zimných pneumatík stanovená Zákonom č. 8/2009 o cestnej premávke od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad. V týchto podmienkách musí mať vodič na svojom aute zimné pneumatiky obuté na všetkých nápravách. Nákladné autá nad 3,5 t musia mať zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav, autobusy tiež na všetkých nápravách.

 

Pri nedodržení predpisov hrozí pokuta až 60 EUR.

 

Vo väčšine krajín Európy je jazda na verejných komunikáciách s prvkami, ktoré zvyšujú priľnavosť pneumatík zakázaná. Za takéto prvky sa považujú napríklad hroty pneumatík alebo reťaze pre jazdu na snehu. Tieto typy kovových prvkov môžu poškodiť povrch vozovky a na asfalte výrazne zhoršiť jazdné vlastnosti alebo jazde úplne zabrániť. Takéto riešenia sú určené len pre núdzové situácie, väčšinou v teréne.   

 

Postarajte sa o  správne pneumatiky na zimu s pomocou odborníkov Premio.

Pokuta za nepoužitie letných pneumatík na Slovensku

 

Jazda na zimných pneumatikách počas leta nie je na Slovensku zákonom zakázaná. Policajti však pri kontrole môžu podľa vlastného uváženia uložiť pokutu za zlý technický stav vozidla.

 

Jazda na nevhodných pneumatikách

 

O stav pneumatík je potrebné dbať, pretože posúdenie ich technického stavu je plne v kompetencii policajta alebo kontrolného orgánu. Aj keď to nie je zákonne zakázané, tieto situácie môžu viesť k uloženiu pokuty vodičom:

  • jazda na zimných pneumatikách vysokou rýchlosťou v lete, napr. na diaľnici,
  • jazda na letných pneumatikách po silnom snežení,
  • jazda na značne podhustených alebo prehustených pneumatikách,
  • viditlné poškodenie behúňa pneumatík (napr. klince vbité do pneumatík).

 

Jazda na zimných pneumatikách v lete sa obzvlášť neodporúča. Ich behúň je hlbšie rezaný a zmes použitá na ich výrobu funguje najlepšie pri teplotách do 7 °C. Pri vyšších teplotách sa povrch pneumatiky stáva oveľa mäkším, čo vedie k:
 

  • nestabilite a strate trakcie počas zrýchľovania,
  • kĺzaniu v zákrutách,
  • predĺženej brzdnej dráhe,
  • oveľa rýchlejšiemu opotrebeniu behúňa.

 

Takéto správanie spôsobuje, že auto je na censte nestabilné a môže sa stať nebezpečným pre všetkých účastníkov cestnej premávky. Policajt môže v takom prípade uložiť pokutu vodičovi za to, že nemá letné pneumatiky.

Jazda na opotrebovanom behúni 

 

Slovenské i európske právo veľmi reštriktívne reguluje minimálnu povolenú hĺbku dezénu na pneumatikách. V Európskej únii môžete dostať pokutu za nepoužitie letných pneumatík, ak jazdíte na pneumatikách s dezénom menším ako 1,6 mm.  

 

Najväčším nebezpečenstvom je pre auto s opotrebovaným behúňom dážď a stojatá voda na ceste. Pneumatika sa bez dezénu pri vysokých rýchlostiach môže vznášať na hladine vody a posúvať sa po nej, ako keď na jazere hádžete „žabky“ plochými kameňmi po hladine vody.

Pokuta za nepoužitie zimných pneumatík v iných krajinách

 

Ako sme spomenuli na začiatku článku, správny stav pneumatík je potrebný pre voľný pohyb po krajinách Európy. S pokutou za nepoužitie zimných pneumatík sa môžete stretnúť najmä pri zimnej návšteve našich susedov, kde je v horských oblastiach pravdepodobnejšie sneženie a zhoršujúce sa podmienky na cestách. Pozrime sa, ako túto oblasť regulujú zákony v jednotlivých krajinách.

 

  • Poľsko: sa nachádza prevažne v miernom podnebí, kde sú zimy každým rokom čoraz kratšie. Poľské zákony preto neukladajú povinnosť, aby boli v určitom období obuté zimné pneumatiky.
  • Rakúsko: tak ako v Poľsku, zákon neukladá absolútnu povinnosť jazdiť na zimných pneumatikách, ale vodiči by mali prispôsobiť pneumatiky podmienkam na ceste. Podľa rakúskeho práva sa za zimné obdobie považuje čas od 1. novembra do 15. apríla a vtedy sa zvyčajne dávajú pokuty za nepoužitie zimných pneumatík.
  • Česká republika: zimné obdobie tu trvá od 1. novembra do 31. marca. Ak si podmienky na ceste vyžadujú jazdu na zimných pneumatikách, musí mať pneumatika podľa zákona najmenej 4 mm behúň pre automobily do 3,5 tony a 6 mm pre automobily s vyššou hmotnosťou.
  • Nemecko: pneumatiky musia byť takisto prispôsobené aktuálnemu počasiu. Zaujímavé je, že podľa nemeckého práva zimné pneumatiky môžu mať behúň s hĺbkou do 1,6 mm. Všetky pneumatiky obsahujúce „alpský symbol“ (je to ikona hory so snehovou vločkou) sa však považujú za zimné pneumatiky. Prechodné pneumatiky typu M+S (pre jazdu v blate a ľahkom snehu) sa právne považujú za zimné len vtedy, ak boli vyrobené do 31. decembra 2017.
  • Švajčiarsko: kvôli hornatému terénu vo Švajčiarsku môžete naraziť na cesty, na ktorých je dokonca vyžadované použitie reťazí na pneumatiky. Švajčiarsko je tiež jednou z mála krajín, kde sú na verejných komunikáciách povolené hroty na kolesách od začiatku novembra do konca apríla. Maximálna rýchlosť je v takom prípade 80 kilometrov za hodinu.
  • Taliansko: Jazda na zimných pneumatikách je povinná len v oblasti Val d'Aosta od 15. októbra do 15. apríla. V ostatných oblastiach je pneumatiky potrebné prispôsobiť podmienkam na ceste. Stojí za zmienku, že vodiči v Taliansku musia mať vo výbave auta snehové reťaze od 15. októbra do 15. apríla.

 

 

Ak plánujete cestovať do iných krajín Európy alebo si nie ste istí pneumatikami pre príslušné poveternostné podmienky, odborníci Premio vám radi poradia. Kontaktujte najbližší servis a rezervujte si návštevu. Odborníci Premio vám poradia pri výbere pneumatík vhodných pre vašu cestu a navyše vám môžu skontrolovať stav vášho vozidla a pripraviť ho na cestu.