Potrebujete pomoc? Volajte 0800 601 610

Preprava zvierat v aute: ako prepravovať psa alebo mačku?

Chystáte sa na dovolenku s domácim zvieraťom alebo návštevu u veterinára či výstavný debut? Ak prepravujete psa alebo mačku vo svojom aute, budete sa musieť oboznámiť s niekoľkými pravidlami prepravy domácich zvierat – pre bezpečnosť vášho milovaného domáceho maznáčika i vás.

 

Cestovanie autom sa môže zdať ako všedná záležitosť – a z pohľadu väčšiny z nás takou aj je. Pre naše domáce zvieratá je ale takáto cesta náročná. Je stresujúca a spôsobuje im nepohodlie. Preto pri príprave na cestu zohľadnite oba aspekty: bezpečnosť vodiča, cestujúcich a zvieraťa, ako aj komfort pre vašeho domáceho maznáčika. Nižšie vysvetlíme, ako zvieratá prepravovať.

Prepravovanie zvierat voľne

 

Zabudnite na to - je to nebezpečné! Vysvetlenie, že zviera je pokojné alebo dokonca, že už cestovalo autom a nespôsobilo žiadne problémy, neobstojí. Prečo?

 
  • Nedokážete predvídať každé správanie vášho zvieraťa. Pes sediaci na zadnom sedadle alebo mačka driemajúca na kolenách cestujúceho sa môže vystrašiť nejakým zvukom, náhlym manévrom alebo dokonca objektom za oknom. Predstavte si, čo sa môže stať, ak pes náhle vstane a zakryje zadné okno alebo vystrašená mačka skočí vodičovi na hlavu.
  •  Preprava zvierat bez zabezpečenia je proti predpisom. Pravdou je, že zákon o cestnej premávke to jednoznačne nešpecifikuje. § 51 tohoto predpisu hovorí, že pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky. Prevoz zvieraťa voľne takú hrozbu predstavuje. Zákon okrem iného špecifikuje, že náklad musí byť umiestnený vo vozidle tak, aby nebránil riadeniu vozidla, neobmedzoval viditeľnosť a nemenil svoju pozíciu.
  • Prevoz zvieraťa bez zabezpečenia tiež predstavuje riziko pre samotné zviera, ktoré môže byť vážne zranené, napríklad pri rýchlom brzdení, nehovoriac už o nehode.

Ako prevážať psa alebo mačku?

 

Ako prevážať malého alebo stredne veľkého psa?

 

Ako prepravovať zviera tak, aby bolo v bezpečí a nepociťovalo nepríjemné pocity? Veľa závisí od jeho veľkosti. Malé a stredne veľké psy prepravujeme na zadnom sedadle, zabezpečíme ich tak, aby sa nemohli hýbať, ale aby im upevnenie nebolo nepríjemné. Zviera môže byť pripevnené špeciálnymi bezpečnostnými pásmi alebo umiestnené v prepravke. Prepravka musí byť upevnená tak, aby sa nepresúvala v prípade náhleho brzdenia. Neumiestňujte prepravku medzi sedadlá, pretože by sa mohla v prípade nehody zdeformovať alebo rozlomiť!

 

Bezpečnostné pásy majú formu postroja s koncovkou, ktorú je potrebné vložiť do upevnenia bezpečnostného pásu alebo upevňovacieho zariadenia. Nezabudnite si vybrať pásy vyrobené z odolnej tkaniny a zároveň mäkkej, neodierajúcej kože. Riešením pre šteniatka je špeciálne krátke vodidlo do auta, ktoré zabráni tomu, aby sa pes po sedadle pohyboval.

 

Pásmi je takisto potrebné zabezpečiť prepravku pre psa, ak sa rozhodnete pre takýto spôsob prepravy. Môže to byť plastová prepravka alebo prepravná taška alebo autosedačka pre psa, ktorá má formu pelechu s ochranou: pásmi na pripnutie psa a samostatné popruhy na pripevnenie k sedadlu. Na rozdiel od klasických prepraviek nie je hore uzavretý.

 

Ako prevážať psa veľkých plemien?

 

Veľké psy by mali byť prepravované v adekvátnej klietke, ktorú vložíme do kufra auta – ale len v prípade automobilov, v ktorých je priestor kufra spojený s kabínou. Ide predovšetkým o prístup čerstvého vzduchu, ktorý by nebol možný v batožinových priestoroch automobilov s karosériou typu sedan. Ide o riešenie pre vozidlá typu kombi, van, SUV apod.

 

Ideálnou možnosťou je kúpiť si klietku do auta, ktorá bude zodpovedať veľkosti batožinového priestoru a samozrejme veľkosti psa. Často sú vybavené mäkkým vankúšom a poskytujú psovi vlastný pohodlný a bezpečný priestor počas celej cesty.

 

Pri výbere klietky venujte pozornosť niekoľkým dôležitým aspektom:

 

  • Evakuačný východ – zvyčajne odnímateľná zadná stena, ktorá umožňuje vytiahnuť psa z klietky, ak v prípade nehody nie je možný prístup do vozidla.
  • Jednoduchá montáž.
  • Dodatočné príslušenstvo, ako je deliaca stena umožňujúca prepravu dvoch menších psov.
  • Ochrana proti slnku, ktorá zabraňuje prehriatiu psa.
  • Gumové ochranné prvky na vonkajšej strane klietky, ktoré chránia pred hlukom (zabuchnutie dverí, hluk počas jazdy).

 

Okrem nákupu bezpečnej a veľkostne prispôsobenej prepravky je dôležité zvážiť i iné faktory. Ako prevážať psa, aby ste sa vyhli stresu? Predtým, než vyrazíte na dlhú cestu, nechajte ho zvyknúť si na prepravku! Začnite tým, že ho povzbudíte, aby vošiel dnu a zostal vo vnútri pri otvorených dverách. Akonáhle si pes zvykne, môžete ho začať nechávať v uzavretej prepravke a postupne zvyšovať čas vo vnútri. Ďalšou etapou je krátka jazda. Nezabudnite psa odmeniť za každé úspešné etapy. Nikdy nepoužívajte prepravku na potrestanie psa – musí uňho vyvolávať len pozitívne asociácie.

 

Bezprostredne pred cestou nepodávajte psovi veľké množstvo krmiva alebo veľa vody. Počas cesty sa pokúste sa jazdiť plynule, bez náhleho zrýchľovania alebo brzdenia. Pamätajte na ochranu proti slnku, ale nepreháňajte to – nesmerujte chladný vzduch priamo na psieho pasažiera.

 

Počas jazdy by pes nemal vykláňať hlavu z okna – môže byť zasiahnutý iným vozidlom alebo dokonca vypadnúť. Tiež nezabudnite na prestávky – pes si tiež potrebuje natiahnuť nohy! Optimálna je zastávka každé dve hodiny. Pes by si počas prestávky mal trochu pobehať, vykonať svoje fyziologické potreby a napiť sa vody.

 

Stojí za to dokúpiť si – najmä u psov prevážaných priamo na zadnom sedadle – špeciálnu podložku na ochranu sedadla pred nečistotami. Aj keď pes vzorne vykoná svoje potreby len na zastávkach, ochráni čalúnenie pred srsťou.

 

Ako prevážať mačku?

 

Ako prepravovať zvieratá, ktoré sú od prírody „konzervatívnymi“a nevyhľadávajú zmenu prostredia – teda mačky? Najbezpečnejším spôsobom prepravy mačky je vložiť ju do prepravky. Tá bude nielen chrániť zviera pred možným zranením v prípade náhlych manévrov, ale aj vodiča – pred mačkou na hlave alebo ramene, a tiež poskytne zvieraťu bezpečný priestor.

 

Ako teda prepravovať mačku – najmä takú, ktorá nemá v aute pocit istoty a nemá rada náhle zmeny, ku ktorým cestovanie patrí? Zviera určite ocení uzavretý priestor preň pripravený. Samozrejme, aby sa zmiernila úroveň stresu u zvieraťa, musí sa zoznámiť s prepravkou už pred cestou. Najlepšou metódou je umiestniť prepravku (s odstránenými dvierkami) niekde v dome – aby ste ho zakomponovali do každodenného prostredia mačky. Mačka si označí prepravku ako „svoju“, a možno v nej dokonca začne aj spať. Potom zviera privyknite na to, že ju budete prenášať v prepravke so zatvorenými dverami. Zároveň stojí za to, aby si mačka zvykla na nosenie postroja – prepravky majú často dodatočnú karabínu na upevnenie zvieraťa počas jazdy. Uistite sa, že tieto prípravy začnete čo najskôr – aj preto, aby si prepravku mačka nespájala výhradne s návštevami veterinára.

 

Ako prepravovať mačku, ktorá je naopak otvorená a zvedavá na všetko okolo? Druhou metódou prepravy mačky je pripevnenie zvieraťa špeciálnymi držiakmi na upevnenie k bezpečnostnému pásu. Od štandardného postroja sa postroj do auta líši tým, že má široký, mäkký pás pozdĺž hrudnej kosti zvieraťa. Tlmí náhle trhnutia. Postroje dávajú mačke vo vnútri väčšiu slobodu ako prepravka a zároveň udržujú vodiča, cestujúcich a zviera v bezpečí. Toto je však riešenie určené pre mačky, ktoré nemajú s cestovaním ani tie najmenšie problémy. Zvieratá, ktoré sú plaché, neisté, nepokojné sa budú cítiť lepšie v uzavretom priestore.

 

Najpraktickejšie na prepravu mačiek sú plastové prepravky, ktoré sú odolné a ľahko sa čistia. Neexistuje žiadny zaručený recept na to, ako prepravovať mačku úplne bez stresu, ale pred cestou vybavte prepravku jeho obľúbenou dekou; môžete tiež použiť analógy mačacích feromónov na zníženie úrovne stresu z neznámej situácie.

 

Bezprostredne pred cestou nepodávajte mačke veľké množstvo krmiva alebo veľa vody. Rovnako ako u psa, pri dlhých cestách si robte zastávky, počas ktorých sa mačka bude môcť napiť, prebehnúť sa (mala by byť zvyknutá chodiť na vodidle), prípadne zjesť niečo drobné a zabezpečiť svoje fyziologické potreby. Nezabudnite si vziať malú kyvety (pre cestovné kyvety sú skvelé ekologické kartónové toalety, ktoré pri návrate domov jednoducho vyhodíte do odpadu) a trochu steliva.

 

Toto sú najdôležitejšie pravidlá, ako zvieratá prepravovať! Hlavná vec je bezpečnosť, ale nezabudnite ani na pohodlie domáceho maznáčika – on je rovnoprávnym cestujúcim! Nechajte ho cestovať v prepravke, ktorú dobre pozná, má v nej správnu teplotu, ochranu pred slnkom a kontakt s vami (často stačí, aby počul váš hlas). To je najlepší spôsob, aby domáci maznáčik miloval spoločné cesty!