Defekt pneumatiky počas jazdy? To sa môže stať každému! V takejto situácii máte na výber: zavolať pomoc alebo ak máte v kufri rezervné či dojazdové koleso, navštíviť najbližší servis Premio. Rezervné koleso alebo dojazdové koleso - ktoré z nich je lepšie? Pre ktoré riešenie sa rozhodnúť?
V posledných rokoch výrobcovia zaviedli maximálne odľahčenie áut (nižšia hmotnosť znamená nižšiu spotreba paliva) a hľadajú v nich ďalší priestor pre rôzne časti výbavy. „Obeťou“ týchto snáh sa stali aj rezervné kolesá. Najprv boli vymenené za menšie dojazdové kolesá. Potom sa začali používať opravné súpravy, ktoré umožnili dojazd do pneuservisu na poškodenej pneumatike. Následne začali na prémiové autá výrobcovia montovať pneumatiky typu RunOnFlat, aby umožnili jazdu aj s prepichnutou pneumatikou. Niektorí vodiči odstránili náhradné alebo dojazdové koleso zo svojho automobilu dobrovoľne pre montáž plynovej inštalácie. Vtedy je možné plynovú nádrž umiestniť na miesto rezervného kolesa.
Ak ste medzi šťastlivcami, ktorí majú miesto v kufri na takzvanú rezervu, máte možnosť voľby medzi rezervným a dojazdovým kolesom.
Ktoré z nich je lepšie?
Čas prezuť pneumatiky? Pozrite si ponuku Premio.
Rezervné koleso je piate koleso v kufri auta. Má rovnaký disk a pneumatiku ako sú na aute. Môže sa ale stať, že rezervné koleso má úplne inú pneumatiku ako kolesá auta.
Aké výhody má rezervné koleso?
Aké nevýhody má rezervné koleso?
Je potrebné upozorniť na pravidlá cestnej premávky na Slovensku, ktoré hovoria o tom, že pneumatiky na jednej náprave vozidla by mali byť rovnaké, čo sa modelu, rozmeru, ako aj účelu týka (zimné, letné, celoročné). Pneumatiky na jednej náprave by mali mať rovnaké indexy nosnosti a rýchlosti a rovnaký stupeň opotrebenia.
Dojazdové koleso je menšia verzia rezervného kolesa. Koleso má menšiu veľkosť a je ľahšie. Disk a pneumatika dojazdového kolesa sú užšie ako štandardná veľkosť pneumatiky.
Aké výhody má dojazdové koleso?
Aké nevýhody má dojazdové koleso?
Výrobcovia nešpecifikujú, aké maximálne množstvo kilometrov je možné absolvovať na dojazdovom kolese. Je však potrebné mať na pamäti, že dojazdové koleso slúži len ako dočasná pomoc, ktorá vám umožní dostať sa do najbližšieho pneuservisu alebo domov. Dlhodobá jazda s dojazdovým kolesom je nebezpečná. Prečo?
Rezervné koleso vyžaduje pravidelnú kontrolu tlaku a dohustenie na odporúčanú úroveň pomocou nožnej pumpy alebo kompresora. Tlak v ňom by mal byť o niečo vyšší ako v ostatných kolesách. Napríklad, ak je v ostatných kolesách odporúčaný tlak 2,2 bar, rezervné koleso by malo byť nahustené na 2,5 bar.
Výrobcovia dojazdových kolies zvyčajne definujú, aký by mal byť tlak v dojazdovom kolese. Najčastejšie sa má pohybovať od 4,2 do 4,5 barov. Skontrolujte v príručke k vozidlu, aký tlak v kolesách odporúča výrobca. Pravidelne po niekoľkých týždňoch je dobré skontrolovať jeho hodnotu a v prípade potreby ju opraviť (dohustiť koleso) pomocou kompresora na čerpacej stanici, vlastným elektrickým kompresorom alebo nožnou pumpou na kolesá.
Upozorňujeme, že rezervné koleso a dojazdové koleso sú dočasné riešenia a po výmene je potrebné navštíviť čo najskôr autoservis. Využite služby servisov Premio, kde kvalifikovaní odborníci skontrolujú vaše auto a pomôžu vám aj pri výbere nových pneumatík.